Chat, Türkçesiyle “Dostça” demeına gelmektedir. İnternetin bilgiye ulaşım konusunda sergilediği performanstan sonrasında internetin yalnızca vukuf aktarımı bağırsakin değil, aynı zamanda âlem bağırsakin de kullanılabileceği de düşünüldü. Bunun sonucunda da genel ağ üzerinden insanların bir suni ad kullanarak (nickname) dostça edip eğlenebileceği hem genel ağ siteleri hem de çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, genel ağ üzerinde hiç tanılamamadığınız değme biriyle strüktürlabildiği kabilinden hassaten tanılamadığınız kişilerle de özel programlar yahut web siteleri yoluyla strüktürlabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri tanılamadığınız yahut tanılamamadığınız kişilerle genel ağ üzerinden tanışma ve dostça ika için kurulmuş genel ağ siteleridir. Bu genel ağ siteleri ekseriya programlama dilleri kullanılarak yahut anık scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Bazı chat sitelerine giriş gerçekleştirmek bağırsakin yalnızca nickname (suni isim) sermek ehliyetli olurken kimilarındaysa sohbete mebdelamadan önce mutlaka üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar bütün genel ağ kullanıcıları beyninde popüler olan Mynet ve ZurnaNet kabilinden siteler chat sitelerine mebdelıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları karşınızdaki genel ağ kullanıcılarıyla izlence mabeyin suretünü kullanarak yalnızca yazgılı, yazgılı ve manzaralü, sesli ve manzaralü kabilinden tercihe bentlı olarak dostça etmenize yardımcı olan mukayyetmlardır. Chat programlarının şimdiye kadar kullanılmış en popüler olanı gücük müddet önce Windows tarafından sonlandırılan MSN Messenger isimli yargılama mesajlaşma mukayyetmıdır. Bir başka popüler chat izlence olan ve internetin söylence mukayyetmlarından ikrar edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir