SEO (Search Engine Optimization) ve SEM (Search Engine Marketing), sayısal pazarlama dünyasında sıkça kullanılan dü fehva. Fakat bu dü fehva konuya hakim olmayanlar açısından birbirine karıştırılabiliyor.

Özellikle online alışdoneş firmaları ve internetten satış fail e-tecim siteleri midein nazik olan bu dü fehva, yeni kitlelere yetişebilmek ve pazarda öne çıkabilmek hesabına önemlidir. Her dü fehva da web sitelerinin kontrol motorlarındaki görünürlüğünü fazlalıkrmaya yardımcı evet, fakat aralarında çeşitli farklar bulunur.

Bu nedenle bu hatmızda vakit vakit birbirine karıştırılabilen SEO ve SEM arasındaki farkları anlatacağız. Öncelikle SEM teriminı beş on elan açgelgel ve beraber inceleyelim.

SEM: Taharri Motoru Pazarlaması

SEM (Search Engine Marketing) evet da Türki olarak Taharri Motoru Pazarlaması, markaların kontrol motorları üzerinde elan görünür ve elan ulaşılabilir olması midein yapılan çalışmalara denir.

Taharri motoru reklamcılığı olarak da tanılamamlanan SEM, kontrol motorlarında ücretli reklam gelgelı gerçekleştirilerek web sitelerinde seyrüsefer peşışı çalışmalemlerinin hepsine denir. En pop ve pıtrak kullanılan SEM aracı ise Google Ads’dir.

Marka bilinirliğini ve bellik kıymetini fazlalıkrmaya müteveccih bir çalışma olan SEM, alıcı kitlesini yükseltmek açısından da oldukça önemlidir. Başkaca SEM çalışmaları ile trafiğinizi usa vurma arttırma şansı yakalayabilirsiniz.

Taharri Motoru Optimizasyonu olarak da bilindik SEO çalışmaları ise SEM’in tersine ücretsiz çalışmalardır. SEM sınırlı bir bütçe midein maruz reklamları kapsarken SEO çalışmaları sınırlı anahtar kelimelerde lakırtııcı bir yükseliş elde etmek midein yapılan çalışmalardır. Gelin, bu huzurlaştırmayı beş on elan açgelgel.

SEM ile SEO Arasındaki Farklar

Öncelikli olarak SEO ve SEM çalışmaları arasındaki ayrım; mafevkda da belirttiğimiz üzere SEM’in belirli bir ücret huzurlığında, SEO’nun ise mideerik üretim maliyetleri hariç ücretsiz şekilde binalabilmesidir. şu demek oluyor ki SEO midein en başta içinde ne olduğu üretirken harcanan maliyet haricinde başarım göstermesi midein yeni bir ödeme binalmaz.

Bunun haricinde bir önemli ayrım da hızdır. SEM çalışmalarında sonucu elan hızlı şekilde elde edersiniz ve trafiğinizi endamsız müddet içerisinde fazlalıkrabilirsiniz. Bunun tersine SEO çalışmaları ise uzun soluklu çalışmalardır. SEO çalışmaları yaparken uzun vadeli şekilde düşünmeli ve sitenizdeki iyileştirmeleri hamle hamle yapmalkaloriız.

Bu dü sayısal pazarlama fehvaı arasındaki bir öteki önemli ayrım da doğallıktır. SEM çalışmaları ücretli reklam çalışmaları başüstüneğu midein doğallığa odaklanmaz, hızlı sonuç almaya odaklanır. Fakat SEO çalışmalarında bu manzara değişikdır. SEO çalışmaları elan saf uygulamaları kapsar ve sitenize elan uzvi bir seyrüsefer rahatışı sağlar.

Bu dü fehva, mideerik itibarıyla da başkalık gösterir. SEO çalışmalarındaki mideerikler kullanıcı deneyimini fazlalıkrmaya ve kullanıcıların Google sorgularını vermeye yöneliktir. şu demek oluyor ki elan çok kullanıcı faydasına odaklıdır. SEM çalışmalarında ise hedef elan ticari başüstüneğu midein mideerikler SEO çalışmalarındaki kabilinden olmayabilir.

Fakat bu erişmek değildir ki SEM mideerikleri kalitesizdir. Sadece dü fehva arasındaki mideerik konseptleri ve odaklar değişikdır. Başkaca belirtmekte yarar var: Bu dü kavramdan biri diğerinden elan bol evet da elan üstün değildir. Markaların pazarlama stratejilerine ve ihtiyaçlarına bakılırsa ikisinden de faydalanılabilir.
Makaslamakmızın burada sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Pandemi Sürecinde Değişen Müstehlik Davranışları: Sayısal Transformasyonün Yükselişi hatmıza geçebilirsiniz.

https://tilkiseo.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir