İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak sair bir kaynağa transfer fail, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sışitatırılan ve ısınan kavaraın kondanserde soğutulması ile çaldatmaışır. Henüz sonrasında genleşme vanasından geçen kavaraın edisyonncı dolayısı ile sıcaklığı düşer ve mayilaşır. Evaporatörden geçe soğutulmak istenen mayinın üzerinden ısıyı aldatmaır aldatmaçtemiz basınçta kavara olarak kompresöre hasılat, yeni baştan sışitatırılır. Çaldatmaışma sistemi bu şekilde devam fiyat.

Chiller sistemi;

Sutaş soğutmalı chiller
âlem soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun haricinde heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri bile kullanılmaktadır. Chiller sistemi nite çaldatmaışır sorusuna yanıt hasretmek derunin soğutma gruplarını ayrı ayrı muayene etmek gerekir.

âlem Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine için gruplandırılır. En oylumlu tefrik ise ısı kaynağının ne başüstüneğudur. şayet ısı havaya ertelenmişyorsa esinti kaynaklı soğutma grubu, suya ertelenmişyorsa su kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. âlem soğutmalı chiller sistemleri, chiller içerisindeki soğutucu kavaraın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin esinti soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çaldatmaışır.

Kompresörde sışitatırılmış ve güçlü sıcaklıkta kavara halindeki soğutucu temizışdem kondansere gönderilir. Fanlar etkiı ile batarya yüzeyinde esinti temizışı sağlamlanarak ısı transferi gerçekleşir. Gaz lambası üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Sutaş Soğutmalı Chiller
Sutaş soğutmalı chiller soğutma sistemleri, esinti soğutmalı chiller çaldatmaışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki hamam kavaraı su ile soğutur. Gaz lambasıın soğutulması derunin esinti soğutmalı bataryalar namına su kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı bileğsoruntiriciler kullanılır.

Chiller nite çaldatmaışır diyenler derunin su soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini esnasında su kaynağı ihtiyacının bulunduğunu delalet etmek gerekir. Sutaş kaynakları; akarsu, deniz, soğutma kulesi veya ölçün su hattı mümkün. Sutaş soğutmalı chiller sistemlerinde umumi olarak sistemin yerleştirilecek kayranın kısıtlanmışlığı, enerji maliyetlerinin önemli amma su maliyetlerinin az başüstüneğu yerlerde kullanılır.

Sutaş soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çaldatmaışabilme özelliğine iye başüstüneğu derunin soğutma istenen bölgeye en andıran şekilde konumlandırılmak istendiğinde bile ideal çözüm sağlamlamaktadır. Kükremek üstü araçlarının iklimlendirilmesi derunin bile su soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller nite çaldatmaışır diyenler derunin son olarak su soğutmalı chiller sistemlerinin alet hacmini minimize ettiği derunin benzeşim kapasitedeki chiller aletina göre %65 elan değersiz hacim sağladığını delalet etmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çaldatmaışma başarımındaki yükselme sebebi ile elan az cazibe tüketimi yapar ve güçlü başarım sağlamlar.

Chiller soğutma grupları; sınai üretim tesisleri başta yapmak üzere, gıda ve ilaç sanayi, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, ilgisiz esinti depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Ancak her yararlanma kayranına birebir chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz bile chiller nedir ve chiller sistemi nite çaldatmaışır sorularınıza yanıt aldıysanız üretim merkeziniz ve sorunletmeniz derunin size özel chiller çözümleri ile tanıdıkabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden bindi alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir